"Kuchenne rewolucje w Szczytach" - relacja!

„Kuchenne rewolucje w Szczytach” – to był strzał w dziesiątkę!

Ferie 2017 w Szczytach to świetna zabawa, niezapomniana przygoda i dużo pozytywnych emocji. W tym roku postawiliśmy na wspólne gotowanie, pieczenie i przygotowywanie rozmaitych smakołyków. Pomysł na takie ferie zrodził się jeszcze latem. Podczas wycieczki do Runowa pani Ania Ziółek – członkini rady sołeckiej zaproponowała kulinarne ferie z dziećmi i tak pomysł zamienił się w działanie. Każdy dzień został nazwany w nietypowy sposób nawiązując do dań, które przygotowywaliśmy. Naszą przygodę zaczęliśmy od „Słodkiego szaleństwa” i tak powstały pyszne babeczki i ciasteczka. W dni w które dominowały słodkości robiliśmy dodatkowo smaczne, kolorowe kanapki, a na śniadanie zawsze czekała na dzieci ciepła parówka z pieczywem.  Były też „Kluskowe wariacje” czyli tradycyjne polskie kopytka i włoskie spaghetti. W pierwszym tygodniu ferii odbył się także kulig, który zakończyliśmy zabawą przy ognisku. Pogoda była wymarzona, cały czas świeciło słońce, a my wykorzystaliśmy resztki śniegu, żeby w wesołej atmosferze na saniach zwiedzić okoliczne pola i lasy, a następnie zjeść pyszną kiełbaskę z ogniska.

W drugim tygodniu ferii dzieci było coraz więcej i zabawa rozkręciła się na dobre. Poprowadziliśmy zajęcia pod nazwą „Ziemniaczane cuda”, podczas których dzieci przygotowywały tradycyjne placki ziemniaczane i uwielbiane przez wszystkich frytki. Tłusty czwartek był u nas istnym szaleństwem. Na stole pojawiły się pyszne faworki, naleśniki, pączki i rogaliki. Każdy uczestnik był w pełni zaangażowany w wykonanie i konsumpcję wszystkich smakołyków. Zakończenie naszych ferii było nieco inne niż przewidywaliśmy na początku. Nasz kulig i ognisko odbyły się w pierwszym tygodniu ferii, dlatego na zakończenie zorganizowaliśmy dyskotekę. Oczywiście była i kiełbaska, tym razem gotowana lub przysmażana do wyboru. Wszyscy bawili się do utraty tchu. Najmłodsze dzieci w międzyczasie odpoczywały na naszych wakacyjnych leżakach oglądając swoje ulubione bajki. Były także podziękowania, pamiątkowe dyplomy i drobne prezenty w postaci słodyczy dla każdego uczestnika. Wszystkim dzieciom raz jeszcze dziękuję za udział w naszych zajęciach!

Ferie w Szczytach uważam za bardzo udane wydarzenie. Warto jednak podkreślić, że nie była to praca jednej osoby. Dzięki wsparciu i pomocy Białobrzeskiego Towarzystwa Kulturlanego już po raz drugi zwróciliśmy się z prośbą o dotację z Urzędu Miasta i Gminy na realizację naszych działań, za co serdecznie dziękuję. Swoje podziękowania kieruję także w stronę Urzędu Miasta i Gminy Białobrzegi za otrzymane wsparcie finansowe. Dziękuję sołtysowi wsi Szczyty – panu Andrzejowi Danisowi oraz członkom rady sołeckiej – pani Zofii Sielskiej oraz Markowi Wójcikowi za pomoc w organizacji kuligu i ogniska dla dzieci. Swoje podziękowania kieruję także do grupy gimnazjalistów, którzy pomagali podczas roznoszenia ulotek, plakatów, przygotowywania sali oraz prowadzenia zajęć. Kamila Sznyra, Amelia Rabiak, Milena Ziółek, Weronika Matysiak i Karol Borowski – bez Was nie dalibyśmy rady! Dziękuję także swojemu mężowi - Sylwesterowi Falkowskiemu, który przez całe ferie dzielnie palił w kominku, aby nasze dzieci miały ciepło oraz stworzył świetną atmosferę podczas dyskoteki. Podziękowania należą się także panu Marcinowi Królowi za użyczenie profesjonalnego sprzętu – kolorowe światła oraz odpowiednie nagłośnienie robiły wrażenie! Na koniec chcę szczególnie podziękować osobie bez której „Kuchenne rewolucje w Szczytach” na pewno by się nie odbyły. Członkini rady sołeckiej i wspaniała gospodyni – pani Ania Ziółek poprowadziła ze mną wszystkie zajęcia i cały czas była z nami. Aniu – byłaś naszą Magdą Gessler i przewodnikiem w tej niezapomnianej kulinarnej przygodzie. Choć warunki były trudne, a ja miałam wiele wątpliwości – Ty już na samy początku powiedziałaś, że damy radę i tak się stało! Żadne kwiaty nie są w stanie wyrazić ogromu mojej wdzięczności, a dziećmi nie wyobrażają sobie wakacji bez Twojego udziału.

Wszystkim wyżej wymienionym raz jeszcze serdecznie dziękuję za pomoc i wsparcie ferii zimowych 2017 w Szczytach. Mam nadzieję, że wspomnienia w postaci zdjęć pokazują, że naprawdę było warto!

Kamila Falkowska

I tydzień ferii: